Kota (AKN) Ne Zaman Yenilenir – Sıfırlanır

adil kullanım kota

Hemen hemen tüm internet servis sağlayıcılarının, masaüstü internet bağlantısı için uyguladığı bir sınırlama şekli olan adil kullanım kotası ne zaman sıfırlanır aşağıda bununla ilgili ayrıntılı açıklamalar yer almaktadır.

ADİL KULLANIM KOTASI NE ZAMAN YENİLENİR

Turkcell – Vodafone – Avea – Uydunet – Turknet – Kablonet – Superonline – Türk Telekom – TTnet kota ne zaman yenilenir? AKN, ay içerisinde kullanımınıza bağlı olarak her zaman tükenebilir. Pek çok servis sağlayıcı yüzde seksen civarına ulaştığınızda önce uyarı mesajı verir sonrasında AKN’yi tamamen tükettiğinize dair bir bilgi mesajı yollar. Bu aşamadan sonra internet hızınız düşer. Ne zamana kadar? Bir sonraki aya kadar. Yani örneklemek gerekirse ayın 25′inde Adil kullanım noktasına ulaştıysanız, ayın kalan 5 günü düşük hızla internete gireceksiniz demektir. Ayın 1′inin gelmesi ile birlikte sıfırlama işlemi gerçekleşir ve tekrar eski hızınıza dönüş yapmış olursunuz. Burada servis sağlayıcılarının kendine özgü bir saatleme sistemi vardır. Peki kota saat kaçta sıfırlanır? Bazı sağlayıcılar gece 00.00 itibariyle sıfırlarken bazıları birkaç saat daha gecikmeli sıfırlama işlemi yapabilir.

ADİL KULLANIM KOTASI KALDIRMA NASIL YAPILIR?

Kotanızın sonuna geldiğinizi ileten mesajla beraber, ay sonuna kadar geçerli olmak üzere ekstra kota satın alabilirsiniz. Bu kota ile beraber ay sonuna kadar yani hızınız eski haline dönene kadar, mevcut hızınızla kullanmanıza olanak tanınmış olur. Bu durumda 10 tl ile 30 tl ile başlayan ücretler ödemeniz gerekir. Bu bedel internet faturanıza yansıtılır ve taahhütlü internet kullanıcıları da bu ekstra kota satın alma işlemini yapabilir. Bununla birlikte AKN – AKK – adil kullanım kaldırma programı – uygulaması indirme – download vb. gibi şeylere itibar etmeyiniz. Zira bu programlar gerçek dışıdır.

*** adil kullanım kotası sorgulama hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

 

 

 

Bu konu hakkında buraya tıklayarak soru sorabilir ya da yorum yazabilirsiniz. Bu konuyu takip etmek için buraya tıklayarak rss kaynağına ulaşabilirsiniz.

Yorum Gonder